MONARCH 5 ED 8x56

kod zboží: BAA835SA
Nový MONARCH 5 ED je nástupcem již legendární řady Monarch s řadou vylepšení a ED optikou.
Zobrazit celý popis

Skladem poslední kus, již od 23.7 u Vás.

19 490 Kč

- +

Popis produktu

MONARCH 5 EDvlajková loď mezi loveckými dalekohledy tradičního výrobce Nikon Sport Optics. Tato řada nahrazuje velmi dobře známé a léty prověřené dalekohledy Nikon Monarch. Tyto jsou již pojmem na poli sportovní optiky a to zejména mezi lovci, kde si našli tisíce příznivců a spokojených uživatelů.

Nová řada MONARCH 5 ED zahrnuje mnoho různých parametrů využitelných všemi uživateli z řad turistů, lovců, ornitologů či jiných pozorovatelů přírody. Nové jsou pak parametry s průměry objektivů 56mm, kdy původní řadu Monarch 8,5x56 nahrazuje nový MONARCH 5 ED 8x56, dále jsou zcela nově k dispozici dalekohledy MONARCH 5 ED 16x56 a 20x56. Pro turistiku jsou zde pak připraveny parametry 8x42, 10x42 a 12x42. Tyto nabízejí nebývalý poměr ceny a výkonu.

Dalekohledy MONARCH 5
jsou konstruovány pro náročné podmínky. Jsou zcela vodotěsné, odolné proti zamlžování a pogumované pro bezpečné a komfortní držení. Modely MONARCH 5 se dodávají rovněž včetně praktických sklopných krytek objektivů, které zaručují, že při použití dalekohledu v terénu nikdy nepřijdete o ochranu objektivů.

Klíčové vlastnosti:

  • Vysoký výkon za špatných světelných podmínek - špičkový model pro pozorování vzdálených detailů za šera
  • Ideální pro pozorování a obeznávání vysoké zvěře, velmi vhodný pro ornitologii
  • ED skla (skla s extrémně nízkým rozptylem světla) pro korekci chromatické aberace
  • Optická skla s vícenásobnými antireflexními vrstvami pro jasný obraz
  • Dielektrické pokovení hranolů s vrstvami pro fázovou korekci
  • Pogumované pro komfortní uchopení, vodotěsné a odolné proti zamlžování - plněné dusíkem
  • Otočné a výsuvné gumové očnice a velkorysé předsunutí výstupní pupily zaručují rychlé umístění očí do správné pozice (i pro uživatele s brýlemi) a rychlé vyhledání cíle
  • Součástí je velmi kvalitní neoprenový popruh s výplní pro pohodlné nošení, textilní brašna a krytky okulárů a objektivů
  • Oproti starší verzi nový design krytek objektivů - nyní jsou kompletně gumové a nehrozí tak jejich "zlomení" a ztráta
  • Ve srovnání se starším modelem poskytuje detailnější obraz s menší mírou barevného zkreslení, lepší zobrazení v krajích zorného pole a vyšší reálnou světelnost díky větší výstupní pupile, ED optice a dielektrickým zrcadlovým plochám optických hranolů

 


 

Společnost Nikon vylepšuje svou špičkovou řadu dalekohledů MONARCH 5 ED a nabízí extrémně vysoké zvětšení. Dalekohledy MONARCH 5 ED s objektivy o průměru 56 mm jsou nejnovějším příspěvkem řady Nikon MONARCH 5 a jsou dostupné se zvětšením , 16× a 20×. Dalekohledy jsou konstruovány pro intenzivní používání i za nejnáročnějších světelných podmínek. Vášniví lovci ocení jejich ostrý a jasný obraz, odolnou konstrukci a vysoce komfortní držení. Tyto dalekohledy jsou ideální pro určování věku, pohlaví a celkového fyziologického stavu zvěře.

Optická skla Nikon ED (skla s extrémně nízkým rozptylem světla), dielektrické zrcadlové vrstvyvysokou odrazností a vrstvy pro fázovou korekci zaručují věrné zobrazení skutečnosti. Otočné a posuvné gumové očnice a velké předsunutí výstupní pupily zaručují snadné umístění očí do optimální pozorovací pozice a umožňují rychle vyhledat požadovaný objekt.Test: Tým firmy Svět dalekohledů, společně se zástupci společnosti Nikon CZ, provedl na začátku září 2013 srovnání mnoha dalekohledů za ztížených světelných podmínek. Dalekohledy byly testovány v prostředí rybníka Štilec na Českobudějovicku od 19h ~ 24h.

Test byl proveden za účelem reálného porovnání výkonu dalekohledů za šera a v noci
, které naše zákazníky z řad lovců zajímá nejvíce. Zejména nás pak zajímalo srovnání rozdílů nového MONARCH 5 ED 8x56 vs. starší Monarch 8,5x56 vs. Meostar B1 8x56. Pozorovali jsme cíle ve vzdálenostech od 50m do 250m.

V testu jsme porovnávali tyto přístroje: Swarovski SLC 8x56, EL 8,5x42 SWAROVISION, Meopta B1 8x56, Nikon Monarch 8,5x56, Monarch 10x56, MONARCH 5 ED 8x56, MONARCH 5 ED 16x56, MONARCH 7 ED 8x42, Vixen NEW Foresta 8x56, Vixen Atrek 8x56, Bresser Condor 8x56, Bresser Montana 7x50, Bresser JAGD 8x56.

V šeru, tedy ve ztížených světelných podmínkách (od 19h ~ 20:30h), fungovali všechny zmíněné přístroje z hlediska světelnosti obstojně. Markantní rozdíly byly patrné zejména při srovnání cenově velmi odlišných kategorií. Dražší modely jako Monarch, Meostar B1 či Swarovski mají samozřejmě výrazně kontrastnější a ostřejší obraz s vyšším rozlišením, než cenově dostupné řady značky Bresser. Nicméně i tyto relativně levné přístroje - Jagd a Condor, měli v šeru dostatečně jasný obraz pro obeznání cíle. Velmi dobře byl před setměním použitelný model MONARCH 5 ED 16x56, který zcela bezkonkurenčně zobrazil vzdálené detaily a měl by tak být skvělou volbou pro lovce požadující vyšší zvětšení za účelem zřetelného obeznání vysoké zvěře.

Ve chvíli, kdy světla začalo výrazně ubývat - tedy v kritických dvaceti minutách před setměním, které jsou pro lovce zásadní, se začaly rozdíly mezi jednotlivými modely a parametry zvýrazňovat. Dle předpokladů byl obraz u nejlevnějšího dalek. (Jagd 8x56) viditelně tmavší a méně kontrastní než u ostatních testovaných a to i včetně špičkových kompaktních přístrojů Monarch 7 ED 8x42 či EL Swarovision 8,5x42. Tyto opticky velmi dobře vybavené modely nás pozitivně překvapily i za nízké hladiny světla, kdy poskytovaly velmi ostrý a kontrastní obraz s dostatečnou světlostí pro "čtení" detailů na vzdálenostech do 100m. Více než mile nás překvapil výkon dalekohledu Condor 8x56, který i před setměním poskytoval jasný a ostrý obraz a potvrdil tak, že je dobrou volbou v nižší cenové kategorii.

Monarch 8,5x56, tedy první generace této řady, měl ve srovnání s levnějšími přístroji (Condor + Montana) obraz mírně jasnější (navzdory většímu přiblížení 8,5x a tím i menší pupile 6,6mm), větší rozdíl byl však v kontrastu a rozlišení, kdy i vzdálenější detaily byly lépe čitelné. Vzhledem k velké oblibě tohoto modelu a nesčetnému množství pozitivních reakcí uživatelů jsme však takový výsledek očekávali a o to více nás zajímal výkon nového modelu.

MONARCH 5 ED 8x56 nás utvrdil v dojmu, který v nás zanechalo prvotní testování na prodejně, že vývoj nového modelu společnost Nikon nepodcenila a do své klíčové modelové řady vložila to nejlepší ze svého know-how získaného během již téměř 100let dlouhé tradice výroby dalekohledů. Výkonový rozdíl nejen že naplňuje předpoklad daný cenou (nový model je o 5 tisíc dražší než původní), ale je na tolik markantní, že v podstatě definuje vyšší výkonnostní třídu. Z hlediska jasu, barevného podání, množství detailů a kontrastu nový model zřetelně převyšuje první generaci a bez problému unese srovnání s dražším modelem Meostar B1 8x56. A co přináší Meopta za cenu o cca. 6 tisíc vyšší? Jsou to zejména pohodlnější očnice, které lépe sednou do očních důlků. Je to dost..? Z pohledu optického výkonu je rozdíl mezi dalekohledy nepozorovatelný, někteří z testujících dokonce poukazovali na vyšší kontrast u MONARCHU 5 ED. Lépe také hodnotíme zpracování modelu od Nikonu - lepší je tvarování, vyvážení přístroje i materiál pogumování, které poskytuje velmi jistý úchop i za deště.

A nakonec modely od špičkového výrobce Swarovski Optik. Dalekohledy SLC 8x56 či EL 8,5x42 SWAROVISION ukázaly, že jsou kategorií, která nemá v oblasti optického výkonu srovnání. V šeru podaly oba modely citelně lepší výsledky než ostatní výrobky, v noci pak jasně dominoval SLC 8x56, který měl obraz jasnější, kontrastnější a viditelně detailnější než kterýkoliv jiný lovecký model. Výkonový rozdíl je však zřetelně definován cenovým rozdílem.

Hodnocení redakce

90 %

Parametry

Objednací číslo: BAA835SA

Konstrukce: lineární se střechovým hranolem

Zvětšení: 8x

Průměr objektivu (mm): 56

Průměr výstupní pupily (mm): 7

Předsunutí výstupní pupily (mm): 20.5

Šířka zorného pole (m/1000m): 108

Úhel zorného pole (reálný): 6.2°

Úhel zorného pole (zdánlivý): 46.9°

Nejkratší ostřící vzdálenost (m): 5

Relativní světelnost: 49

Index stmívání: 21.16

Optický hranol: BaK4

Typ antireflexních vrstev: FMC

Fázové vrstvy: ano

Vodotěsný: ano

Plnění dusíkem/argonem: ano

Typ ostření: centrální vnitřní

Očnice: otočné - polohovací

Barva: černá

Rozměry (mm): 199 x 146

Hmotnost (g): 1140

Dodáván včetně: neoprenový popruh, brašna, krytky

Záruční doba: 10 let

otevírací doba prodejny: Pracovní dny: 8:00 - 12:00 / 13:30 - 17:00
sobota, neděle, státní svátky: Zavřeno
email: info@svetdalekohledu.cz
telefon: +420 383 839 955
zobrazit kontakty